Menu

AJALUGU


Coop Hotell asub Jõgeva linna suurel peatänaval kesklinnas. Hotelli hoone on väga väärika ajalooga maja. Kõik sai alguse juba ligi 100 aastat tagasi 1919. aastal 27. oktoobril, mil Jõgeva vallasekretär Oskar Sarnet moodustas Jõgeva Majanduse Ühisuse. Eesmärgiks oli alevis oma kaupluse avamine, praegune Suur tn 18. Äritegevust alustati 1. märtsil 1920. Kuna läbimüük oli asutamisaastaga võrreldes 3-4 kordne, siis oli vaja suuremat kauplemispinda.

Juba 1922. aastal kuulutati valikul vähempakkumisel välja ühingu oma maja ehituseks (Suur tn 11). Peakaupluse ehitamiseks panid kohalikud talupojad kõik oma rahad kokku, pantisid talusid ja võtsid ka laenu, mida maksti kümme aastat. Maja sai ehitatud kahekorruseline. Juba 1923. aastal toimunud ühisuse üldkoosolekul leiti, et maja on väike ja on vaja ka kolmas korrus peale ehitada. Juurdeehitus valmis 1924. aastal.

Valminud maja esimesel korrusel asus peakauplus, kus pakuti müügiks erinevaid tolle aegseid saaduseid ja kaupu nagu vili, seeme, lina ja rauatooteid. Lisaks asus esimese korrusel ka ärijuhi ja koosolekute tuba ning kontor. Esimese korruse teises tiivas pesitses üürnikuna Jõgeva ühispank. Teisel korrusel asus ärijuhi korter ja üüriline Jõgeva Rahukohus. Kolmandal korrusel asusid rentimiseks mõeldud korterid.

Esimene remont tehti siis kui Jõgeva Ühispank kolis majast välja enda vastvalminud uude ärihoonesse. Laiaulatuslikke remonttöid tehti mitmeid, laiendati aknaid ja äriruume, ajakohastati fassaadi. Kogu alumine korrus ehitati üheks suureks kõiki osakondi mahutavaks ärisaaliks aastal 1939.

1965. aastal koliti Majandusühistu kontor majast välja teisele poole tänaval olevasse majja, milles asub tänini Restoran Kosmos. Viimastel aastatel asus ajaloolises hoones coop ehitus-ja aianduspood, seegi kolis üle uude Pae keskusse.